czwartek, 19 sierpnia 2010

Turku czyli Abo

   Pierwsza kartka, którą otrzymałam z Finlandii przyszła do mnie z Turku. Jest to duże miasto w południowo-zachodniej części kraju u ujścia rzeki Aura. Miasto było pod ogromnym wpływem kultury szwedzkiej i dlatego posiada dwie nazwy Abo - nadaną miastu przez Szwedów i Turku - przez Finów. W języku fińskim turku oznacza plac targowy. Miasto otrzymało swoją nazwę właśnie dlatego, że odbywający się w nim targ przez dlugi okres czasu był jednym z największych na południowym wybrzeżu.
  Turku jest najstarszym miastem Finlandii i do roku 1812 było jej stolicą. W mieście jest około 53 ważnych zabytków. Najważniejszym z nich jest Zamek Turunlinna pierwotnie zbudowany w 1150r., a z biegiem lat rozbudowywany. Jest to najstarszy zamek w Finlandii.
W samym centrum miasta znajduje się XIII - wieczna katedra, a na przeciwko niej stoi posąg Pera Brahe. W XVII w. był on gubernatorem Finlandii (Szwedem) i walcząc z analfabetyzmem założył w 1640r. pierwszy w kraju uniwersytet. Abo Akademia jest szwedzkojęzyczna.
   Jedna ze starszych dzielnic Turku, która po pożarze miasta w 1827r. miła zostać wyburzona, została zamieniona na skansen - powstało Muzeum Rzemiosła, w którym można podziwiać wszystko co związane  z zanikającymi zawodami.


W mieście jest wiele innych wartych obejrzenia zabytków jak kościoły, bazyliki, klasztor czy  dworzec kolejowy z XIXw.
   Obecnie Turku jest również ważnym miastem portowym i rozwija się w nim przemysł stoczniowy. W skład zespołu miejskiego wchodzą również miasteczka: Raisio, Kaarina i Naantali. W tym ostatnim mieści się rodzinny park rozrywki, słynny w całej Finlandii - Dolina Muminków. Finowie bardzo lubią bohaterów serii książek dla dzieci napisanych przez ich krajankę i w całej Finlandii można kupić wiele gadżetów związanych z Muumi.
Chętnie obejrzałabym Finlandię z bliska.
Informacje zaczerpnięte z Wikipedii:)
Beata

2 komentarze:

Petitek79 pisze...

Turku to prawdziwe zagłębie fińskich postcrosserów. Ale kartka bardzo ładna jak na nich:)

Karo pisze...

Turku albo Abo ;) Tak mi się narzuciło samo :) Kartka bardzo ładna. I też bym chciała zobaczyć Finlandię z bliska :)