czwartek, 11 listopada 2010

Buenos Aires

    Buenos Aires to stolica Argentyny, państwa aż 9 razy większego od Polski. Miasto jest jednym z największych w Ameryce Południowej. Położone jest w dorzeczu rzeki La Platy - Srebrnej Rzeki. Stanowi ważne centrum naukowe, handlowe , finansowe i kulturalne. 
Początki miasta datuje się na rok 1580. Hiszpan Juana de Garay założył tam osadę , którą zamieszkiwali w początkowym okresie Hiszpanie i Indianie. Każdy nowy „osiedleniec” dostawał tam ziemie pod dom i uprawę, a jego obowiązkiem była obrona zbrojna grodu. Pierwotna nazwa miasta brzmiała Ciudad de la Santissima Trininad y Puerto de Buenos Aires czyli Miasto Trójcy Przenajświętszej i Port Pomyślnych Wiatrów. Ze względu jednak na jej długość skróconą ją do Buenos Aires. Stolicą Argentyny zostało w 1826 roku. Jest najbardziej kosmpolistycznym miastem jakie można spotkać w Ameryce Południowej.  
   Moja kartka przedstawia Plaza de los Dos Congresos czyli Plac Dwóch Kongresów. Plac ten jest bardzo popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów. Znajduje się tam budynek Kongresu Narodowego Argentyny widoczny w głębi kartki.         W mieście tym jest wiele zabytków oraz ciekawych obiektów, jak np.  Colon  - Teatr Operowy, porównywany z La Scalą, przy Avenida 9 Julio z 1908r, będący także siedzibą Krajowej Orkiestry Symfonicznej i Baletu Narodowego - jego widownia ma około 4 tys miejsc, a loże sięgają 7 pięter.
A sama Avenida 9 Julio to najszersza ulica świata – 140 metrów, na jej środku u wylotu avenidy Corientes znajduje się obelisk zwany Obelizco - pomnik niepodległości Argentyny uważany za serce kraju. 
W Buenos znajduje się wiele muzeów, a wśród nich Museo de la Ciudad – Muzeum Miejskie, którego zmienna ekspozycja przedstawia przeszłość i teraźniejszość miasta, fotografie architektury i osobliwości jak np. stare pocztówki :)
Jako ciekawostkę znalazłam również na Wiki informację o ... śniegu:
W nocy z 9 na 10 lipca 2007 roku w Buenos Aires spadł pierwszy od 89 lat śnieg. Stacje radiowe w świątecznym programie (9 lipca przypada Święto Niepodległości Argentyny) przypomniały stare tango "Co za noc!" napisane pod wrażeniem wiosennego śniegu w 1918roku.
Bo Argentyna to nie tylko zabytki, to również piłka nożna i tango :)
Info i cytaty z Wiki:)

1 komentarz:

laaraine pisze...

argentyńskie tango, mrr... W ogóle Ameryka Południowa mnie strasznie kręci, dlatego strasznie zazdroszczę kartki! :)