piątek, 31 grudnia 2010

Grecja

Zimno, śnieg znów prószy za oknem więc postanowiłam pocieszyć oko kolejnymi kartkami z ciepłych krajów. Jedna z prywatnych wymian zaowocowała bardzo ciekawymi kartkami z Grecji.
Pierwsza kartka przedstawia wyspę Kretę. Jest to największa grecka wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym. Krajobraz wyspy tworzą skaliste wybrzeża przeplatające się z szerokimi, jasnymi plażami. Pierwsze świadectwa osadnictwa na Krecie sięgają 6000-3100 p.n.e. Domostwa były budowane w tym okresie z wysuszonej gliny lub kamienia. W latach 3000-1500 p.n.e. na wyspie rozwija się kultura minojska. Największe atrakcje turystyczne to właśnie ruiny pałaców minojskich wKnossos, Fajstos, Malii i Kato Zakros.Największym miastem na Krecie jest Heraklion. Pierwsze ślady osadnictwa neolitycznego w okolicach miasta datuje się na ok. 7 tysiąclecie p.n.e..Obecne miasto zostało założone w 824 roku przez Saracenów. Następnie miasto było pod panowaniem kolejno: Cesarstwa Bizantyjskiego, Wenecjan oraz Turków.
Znajdują się tu liczne zabytki i muzea. Kartka pokazuje średniowieczną fortecę wenecką Rocca al Mare.
   Następna i ostatnia pocztówka z tego kraju to Wyspa Elafonisi. Jest to niewielka wysepka położona u południowo-zachodnich brzegów Krety.
Na wyspę można dostać się pieszo przez otaczającą wyspę płytką lagunę. Sama wyspa jest obiektem o unikatowych walorach przyrodniczych i została wpisana na listę Natura 2000 jako jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Europie.
Na Elafonisi znajduje się plaża z charakterystycznym różowym piaskiem, uważana za jedną z najpiękniejszych plaż Europy.


Miło popatrzeć mnie zmarzlakowi na ciepełko, gdy za oknem zimno i biało:)

Pomocne info znalazłam na Wiki.

1 komentarz:

Petitek79 pisze...

Nowy Rok, to może już z górki będzie nam do takiego słońca?