piątek, 4 lutego 2011

Chiny

   To chyba ostatni post w dniu dzisiejszym. Mam dosyć internetu. W Erze mój upiorny syn wyczerpał mi limit. Korzystam z Orange, które siadło mi wcześniej. Teraz jest ok, ale moje dziecko połączyło się ze mną przez  Wi-Fi i tak jakby się lekko spowolnił. Albo mi się tak wydaje;D
Bardzo lubię chińskie kartki, więc postanowiłam dołożyć jeszcze jedną dziś ich porcję.
    Groty Longmen - W wyrastających niemal pionowo naturalnych skałach przez wieki drążono nisze, rzeźbiono buddyjskie posągi, wykuwano elementy zdobnicze, tworząc niezwykły kompleks naskalnych świątyń. W skład zespołu wchodzi około 2 300 grot i nisz, 70 buddyjskich pagód, w których znajduje się 100 000 posągów Buddy oraz inskrypcji wyrytych w skale i na kamiennych tablicach. Pierwsze prace powstały w roku 493. Mieszczą się one 14 km od miasta Luoyang nad brzegiem rzeki Yishui. Od 2000 roku na liście UNESCO.Lushan - górzysty region w pobliżu miasta Jiujiang we wschodnich Chinach. Najwyższym szczytem jest Hanyang Feng. W regionie utworzono park krajobrazowy, który w 1996 r. został wpisany na listy UNESCO ze względu na swoje znaczenie dla historii Chin. W dawnych Chinach krajobrazy Lushan były tematem licznych wierszy i obrazów. Region był również przez wieki duchowym centrum chińskiej cywilizacji. Do przyrodniczych atrakcji turystycznych w Lushan zaliczają się m.in. cieniste doliny, górskie stawy i wodospadystare drzewa. Często odwiedzanymi miejscami są m.in. Xianren Dong (仙人洞, Jaskinia Nieśmiertelnego), Longshou Ya (龙首崖, Urwisko Smoczej Głowy) - naturalna platforma skalna nachylona nad setkami metrów pionowej przepaści, oraz Sanbaoshu (三宝树, Trzy Zabytkowe Drzewa) - miłorząb i dwa cedry.

 

Taishan - na kartce napisano, że góra Tai Shan to "najbardziej majestatyczna góra w niebie ". Znajduje się w powiecie Taian, prowincji Shangdong. Wznosi się ona na prawie płaskiej  równinie i to sprawia wrażenie, że jest bardzo wysoka. Taishan w chińskiej literaturze pięknej jest symbolem siły i powagi. Od przeszło 3 tysięcy lat Tai Shan jest miejscem kultu. Jest zaliczana do Pięciu Świętych Gór Chińskich, a nawet niektórzy uważają ją za najważniejszą. Jest kojarzona ze wschodem słońca, narodzinami, odnową. Jej najwyższy punkt to szczyt Jadeitowy Cesarz. W 1987r. wpisana została na listę UNESCO.

 Info i cytaty w większości z Wiki.

Brak komentarzy: