poniedziałek, 14 lutego 2011

Fudżi

      Kartkę z Fudżi dostałam od Natsumi z Tokio.  Napisała, że przy dobrej pogodzie widzi szczyt góry z okien swojego pokoju.  Mimo tego, że na widok z okien nie narzekam, chętnie też poprosiłabym o taki;)
Fudżi jest to wulkan oraz najwyższy szczyt Japonii, który położony jest na wyspie Honsiu na południowy zachód od Tokio. Wulkan i jego masyw są celem licznych wycieczek turystycznych i pielgrzymek. Oficjalny sezon wspinaczkowy to lipiec i sierpień. Na sam szczyt prowadzą  cztery szlaki turystyczne (dane z 2008r.), przy których jest dziesięć odpłatnych schronisk turystycznych. Do wysokości 2400 m n.p.m. można dojechać drogą asfaltową, a w  lecie również także autobusem rejsowym. Na szczycie działa obserwatorium meteorologiczne. W sezonie zimowym (od połowy listopada) na północno-zachodnim zboczu góry czynne są tereny do jazdy na nartach. Wokół Fudżi, od strony północnej, leży pięć jezior pod wspólną nazwą Fuji Goko.
   Jako wulkan Fudżi złożony jest z trzech stożków wulkanicznych będących pozostałością różnych wiekowo faz wulkanizmu. Najbardziej aktywny jest stożek Młodsza Fudżi. Ostatnia erupcja  miała miejsce od 28 X 1707r. Prawdopodobieństwo kolejnych erupcji ocenia się jako znaczne. Fudżi należy do Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu.


Info i cytaty z Wiki:)

Brak komentarzy: