sobota, 12 lutego 2011

Katedra w Mediolanie

   Dziś dotarło do mnie kilka kartek z Mediolanu. Przywiozła je moja znajoma kilka dni temu. Wybrałam dwie z nich, które chcę pokazać teraz.
   Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie jest to  gotycka marmurowa katedra, a zarazem  jeden z najbardziej znanych budynków w Europie. Jej wymiary - 157 metrów długości i 92 szerokości - plasują ją na 3 miejscu w Europie. Położona jest na głównym placu w centrum Mediolanu. Na zewnątrz katedra ozdobiona jest przez 2245 figur, 135 sterczyn (kamiennych wieżyczek), 96 rzygaczy (początkowo kamienne, później wykonywane z blachy zakończenie rynny dachowej), i około kilometra maswerków (dekoracyjny, geometryczny wzór odkuty z kamienia lub zrobiony z cegieł, używany do wypełnienia górnej części gotyckiego okna). Budowa katedry finansowanej przez Gian Galeazzo Viscontiego rozpoczęła się w 1386 roku, a ostatnie wykończenia wykonano na polecenie Napoleona w roku 1809. Zegar słoneczny umieszczony w nawie przy wejściu jest największy na świecie. Turyści mogą zwiedzać dach Katedry.
Potrzebne info zaczerpnięto z Wikipedii.

1 komentarz:

Ania pisze...

Bardzo ładna pocztówka. W zeszłym roku byłam we Włoszech przez pięć tygodni. Niestety nie miałam możliwości pojechać do Mediolanu.