czwartek, 10 lutego 2011

Kowno

   Kartkę z Kowna dostałam od Meile. Kartka pięknie zapisana drobnym maczkiem. Istna reklama Litwy. Nadawczyni pisze o pięknych lasach, rzekach, jeziorach oraz wspaniałych smacznych cepelinach i  tradycyjnym piwku. Pisze również o tym, że będąc w Polsce  jadła flaki, które jej bardzo smakowały:)
A teraz kilka słów o Kownie. Jest to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy i największy ośrodek przemysłowy kraju. Jednym z zabytków jest zamek z XIV w. Była to warownia mająca chronić Litwę przed Krzyżakami. Zamek okala park. Położony jest u zbiegu rzek Wilii i Niemna.
W 1383 roku Krzyżacy po wodzą Konrada Zollner von Rotenstein znowu zdobyli zamek i po zniszczeniu go szybko przystąpili do prac budowlanych i w miejscu zamku litewskiego zbudowali nową krzyżacką warownię nazwaną Ritterswerde, której ruiny zachowane są do dziś. Była to czworoboczna warownia z czterema basztami na narożach, na przemian kolistymi i kwadratowymi z bramą wjazdową w jednej z baszt kwadratowych. Litwini opanowali ten zamek dopiero po Bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. W XVI wieku wzmocniono go. W 1601 roku w zamku mieścił się sąd i archiwum. W 1611 roku część zamku zniszczyła powódź. W 1655 roku zamek i miasto spłonęły. Do XVIII wieku zamek wykorzystywano nadal jako więzienie, a po rozbiorach Rosjanie pozwolili na budowę na jego terenie domów, co powiększyło zniszczenia.


 Info z Wiki:)

2 komentarze:

Romanek pisze...

Bardzo przyjemna kartka. U mnie za to Estonia dzisiaj :)

betkap pisze...

Dzięki:) Wydawało mi się,że na blogu Londyn widziałam;)