poniedziałek, 23 sierpnia 2010

Kreml - warownia.

   W języku rosyjskim słowo kreml oznacza warownię lub twierdzę. Najbardziej znanym kremlem jest Kreml moskiewski znajdujący się w Moskwie. Jego historia zaczyna się  w XII wieku, kiedy to kniaź Jurij Dołgorukij rozkazał zbudować drewnianą basztę na 40 metrowym Wzgórzu Borowickim u brzegu rzeki Moskwa. Przez kolejne 300 lat Kreml był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. W końcu XV wieku car Iwan III Wielki sprowadził kilku włoskich architektów, którym zlecił przebudowę twierdzy. Wtedy właśnie zaczęła ona nabierać takiego wyglądu architektonicznego jaki widzimy obecnie. Zaprojektowali oni między innymi Sobór Zaśnięcia NMP oraz Komnatę Graniastą, połączyli architekturę staroruską z renesansową. Na początku XX wieku z rozkazu Stalina twierdza została zamknięta, a kilka pałaców i świątyń zostało zburzonych. Stalin na miejscu Soboru Chrystusa Zbawiciela chciał wybudować 315- metrowy Pałac Rad, który miał być zwieńczony 100-metrową figurą Lenina. Dopiero w 1955 roku Kreml został częściowo udostępniony zwiedzającym.
   W skład Kremla moskiewskiego wchodzą liczne pałace, cerkwie, sobory.  Otoczony jest wysokim ceglanym murem z 20 basztami i 4 wrotami. Najwyższym elementem jest Wieża Spasska ze słynnym zegarem - mierząca 71 metrów. Cała twierdza zajmuje 28 hektarów powierzchni i jest jednym z największych zespołów architektonicznych na świecie. 
   Kreml przypomina kształtem trójkąt. Jego południowa ściana sąsiaduje z brzegiem rzeki. Od strony wschodniej znajduje się Plac Czerwony. Natomiast u ściany północno-zachodniej leży Ogród Aleksandrowskij. Jedynym nowoczesnym budynkiem na Kremlu jest zbudowany w 1959 roku przez Chruszczowa Pałac Zjazdów. Gmach ten wykonany z betonu i szkła został zbudowany w wykopie, aby nie psuć otaczającej architektury. Obecnie z budynku korzysta Balet kremlowski.
   Na terenie Kremla eksponowane są dwa ogromne dzieła sztuki ludwisarskiej: największy na świecie dzwon - Car Kołokoł z 1735 roku oraz największa na świecie pod względem kalibru armata zwana Car Puszka z 1586 roku. W 1990 roku Kreml moskiewski został wpisany na listę UNESCO.
Kartka, którą otrzymałam od Poliny przedstawia widok na Kreml od strony rzeki Moskwa.Informacje cytowane są z Wikipedii.

1 komentarz:

Petitek79 pisze...

No i jest też most ;P