niedziela, 22 sierpnia 2010

Świątynia Konfucjusza - Tajwan.

   Tajwan - oficjalna nazwa brzmi Republika Chińska i jest to państwo nieuznawane przez większość społeczności międzynarodowej, a w tym i nasz kraj.  Republika Chińska leży na wyspie Tajwan (dawniej Formoza) i kontroluje wyspy Peskdory, Kinmen i Mazu. Dominującymi religiami są: taoizm i konfucjanizm.
Kartka, którą dostałam od Jennifer, przedstawia Świątynię Konfucjusza - niestety nie wiem gdzie jest usytuowana, czy w Taipej, czy w starym mieście Tainan.
   Konfucjusz jest czczony  przede wszystkim jako wybitny nauczyciel. Podobnie jak Jezus wędrował on z miejsca na miejsce wraz ze swoimi uczniami,  aby nauczać. Chciał on przywrócić ład i spokój w społeczeństwie, w którym ciągle prowadzone były w tym czasie wojny.
Według konfucjanizmu człowiek jest z natury dobry, a więc usunięcie wszelkich problemów społecznych jest możliwe dzięki samodoskonaleniu się człowieka, które powinien rozpocząć od zdobywania wiedzy i wykształcenia.  W pierwszej części Czteroksiągu konfucjańskiego - Ta Sue, można przeczytać:
„Gdy się posiadło prawdziwą wiedzę, intencje stają się szczere; gdy intencje są szczere, serce staje się prawe (...); gdy serce jest prawe, doskonali się życie jednostki; gdy udoskonalone jest życie jednostki, reguluje się życie rodzinne; gdy jest uregulowane życie rodzinne, porządkuje się życie narodu; a kiedy życie narodu jest uporządkowane, wtedy na świecie panuje pokój. Od cesarza począwszy, na prostych ludziach skończywszy, wszyscy muszą uważać doskonalenie własnego życia za podstawę, za fundament”.
   Wielu ludzi uważa konfucjanizm za filozofię, a nie religię. Sam Konfucjusz natomiast przypisywał duże znaczenie skrupulatnemu odprawianiu rytuałów i ceremonii ku czci nieba i duchów zmarłych przodków.
Dla ludzi zamieszkujących regiony gdzie nauczał, jego poglądy zaczęły odgrywać rolę religii.


 A to właśnie Świątynia Konfucjusza przysłana przez Jennifer. Detale w budynkach tych świątyń są niesamowite
Potrzebne info i cytaty zaczerpnięte z Wikipedii.

1 komentarz:

kate8722 pisze...

Trzeba przyznać, że te ich budowle zaskakują starannością wykonania. Bardzo fajna kartka :)