czwartek, 26 sierpnia 2010

Luwr pustyni

   Wczorajsza poczta uczyniła mi wielką niespodziankę, gdyż otrzymałam kartkę z Botswany. To pierwsza moja pocztówka z Afryki.
Botswana to państwo leżące w południowej części Afryki. Jest w środku kontynentu i nie ma dostępu do morza. Do 1966 roku kraj ten był brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana. Obecnie jest członkiem Unii Afrykańskiej. Botswana to państwo o bardzo intensywnym wzroście gospodarczym, który zawdzięcza wydobyciu diamentów.
Kartka, którą otrzymałam przedstawia malowidła naskalne Tsodilo. Tsodilo to pasmo wzgórz i grupa stanowisk archeologicznych na pustyni Kalahari. Na obszarze około 10 km² znajduje się tu największe skupisko na świecie malowideł naskalnych. To właśnie dzięki nim teren ten nazywany jest często Luwrem pustyni.
Zachowało się ponad 4500 malowideł, dających chronologiczne świadectwo trybu życia ludzi i zmieniających się warunków naturalnych regionu na przestrzeni co najmniej 10 tysięcy lat.
Miejscowa ludność uważa wzgórza Tsodilo za święte miejsce, zamieszkane przez duchy przodków.
Tsodilo w 2001 roku zostało wpisane na listę Unesco.


Powitanie w języku setswana brzmi: Dumela mma (do kobiety) i Dumela rra ( do mężczyzny) - tak napisała mi Henriikka, która jest Finką pracującą w Botswanie.
Potrzebne informacje znalazłam na Wikipedii. 

4 komentarze:

Petitek79 pisze...

Czy Ty wiesz co Ty dostałaś? Kurcze pieczone, każdy postcrosser będzie Ci tego zazdrościć!

Madzia pisze...

Nie bedzie... juz zazdrości!!!!

kate8722 pisze...

Tak tak, dokładnie, zazdrość zżera ;D

Tasha Wroclaw pisze...

Mnie też zżera:D
Super kartka :)