piątek, 20 sierpnia 2010

Mosty małe i duże.

   W dzisiejszej poczcie dostałam kartkę od Oli z Białorusi, forumowej acvarel.  Jest to już druga kartka, którą od niej otrzymałam.
   Nieśwież - miasto w zachodniej części Białorusi. Najstarsze wzmianki o tym mieście pochodzą z XII wieku. Zaś w połowie XIII wieku gród i okolica przeszły w posiadanie Litwy. Następnie przez wiele lat Nieśwież należał do rodu Radziwiłłów, którzy zbudowali tam zespół pałacowo-zamkowy. Ta dawna rezydencja Radziwiłłów w 2005 roku została wpisana na listę UNESCO. Ponieważ lubię kartki z mostami Ola przysłała mi widoczek na most w parku w Nieświeżu .


   Druga kartka od Olgi to panorama z widokiem na miasto Gomel i rzekę Soż. Gomel to drugie pod względem wielkości miasto w jej kraju. Powstało w XII wieku. Do pierwszego rozbioru Polski miasto należało do rodu Czartoryskich. Następnym właścicielem, a pierwszym rosyjskim został feldmarszałek Piotr Rumiancew, który wybudował Gomel Palace. Na terenie należącym  do zespołu płacowego  kolejny właściciel - Iwan Paskiewicz - postawił przywieziony jako trofeum w 1842 r z Warszawy posąg z brązu księcia Józefa Poniatowskiego, którego kopia stoi w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim. Oryginał został zabrany z Gomela przez Polaków z powrotem do Warszawy i uległ zniszczeniu w 1940r. w czasie II Wojny Światowej.


I chociaż interesują mnie mosty nie znalazłam żadnej informacji o nich. Ale za to mogłam odświeżyć sobie troszkę historię. 

3 komentarze:

joann_ pisze...

Bardzo ładne kartki:) Most z drugiej pocztówki robi wrażenie, ale chyba bałabym się po nim jechać;p Pierwsza natomiast kojarzy mi się z takim przyjemnym romantycznym widoczkiem:)

rainbows pisze...

ładne karki :) a most faktycznie robi wrażenie ;D

kate8722 pisze...

Ja bym się po tym pierwszym chętnie przespacerowała, najlepiej jesienią ;D