czwartek, 14 października 2010

Brazylijski Parlament

   Miałam dziś pisać o Rumuńskich kartkach, które wczoraj otrzymałam, ale dzisiejsza poczta mnie zadziwiła.  Dla tych, którzy dłużej zbierają kartki i bardziej są obeznani w obiektach UNESCO zapewne nic dziwnego nie będzie. Otóż na wezwanie mojego dziecka "Mama! Listonosz!" pognałam z kluczykiem do skrzynki i ku mojemu rozczarowaniu wyjęłam tylko jedną kartkę. Wedle wszelkich prawideł powinnam napisać teraz : Kartka była jedna ale za to jaka!  i opisać ten fenomen. Niestety! Kartka okazała się jakimś ciemnym bohomazem. Zła jak nie jeden, ale sto diabłów, zaczęłam czytać drobniutkie pismo nadawczyni. I to co przeczytałam wprawiło mnie w zdumienie. Otóż okazało się, że na kartce jest jeden z budynków wpisanych na listę UNESCO w Brazylii! Czytam dalej ... okazuje się, że to budynek Kongresu Narodowego czyli Parlamentu Brazylijskiego. Jakby tego było mało doczytałam się, że architekt, który go zaprojektował ma obecnie 102 lata.
   Żebym pękła, ale zaczęłam sprawdzać te informacje, bo nie mogłam uwierzyć. Budynek wygląda jakby na nim talerze zaparkowały. Taka modernistyczna architektura. Może dlatego tak zareagowałam, że u nas w Polsce ważniejsze urzędy mieszczą się zazwyczaj w starych zabytkowych budynkach co  ma dodawać im  powagi i dostojności.
Wygrzebałam w necie informacje o stolicy Brazylii i oto co znalazłam:
Brasília - stolica Brazylii (od 21 kwietnia 1960), tworząca odrębny dystrykt federalny. Położona jest na wysokości ok. 1000 m n.p.m., na rozległym płaskowyżu Wyżyny Brazylijskiej, około 1000 km od wybrzeża morskiego i starej stolicy Rio de Janeiro.
Idea przeniesienia stolicy Brazylii w głąb kraju pojawiła się już na początku XVIII w., ale dopiero w 1955 roku podjęto taką decyzję. Rok później prezydent Kubitschek podpisał akt założycielski. Plan urbanistyczno-architektoniczny miasta stworzyli dwaj brazylijscy architekci Lucio Costa (plan przestrzenny) i Oscar Niemeyer (budynki użyteczności publicznej). W projekcie tym wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w urbanistyce i architekturze. Budowa miasta została rozpoczęta w 1956 r., a oficjalna inauguracja stolicy nastąpiła 21 kwietnia 1960 r.
Architektura miasta z góry przypomina ptaka w locie: na osi dłuższej (wzdłuż skrzydeł) usytuowano dzielnice mieszkaniowe, wzdłuż osi krótszej zlokalizowano budowle użyteczności publicznej (kulturalne, handlowe, sportowe), a na jej początku ("głowa" ptaka) budynki rządowe, Pałac Jutrzenki (rezydencja prezydenta), siedzibę parlamentu i sądu, katedrę. <= zapożyczone z http://brazylia.geozeta.pl/cozwiedzic

   Jakby tego było mało, znalazłam informacje o architekcie Oskarze Niemeyer i faktycznie w grudniu będzie kończył 103 lata. Kurcze wyobraźcie sobie, że w wieku 99 lat powtórnie się ożenił z sekretarką (młodszą o 38 lat).
Ten internet to kopalnia wiedzy i plotek też. A teraz kartka.
Te dwa wysokie budynki to 28 - piętrowe wieże Kongresu.
Tak wygląda ten budynek w dzień. 

3 komentarze:

Madzia pisze...

Ten budynek chyba jest tak nieciekawy, że na potrzeby widokowek fotografują go tylko nocą...mam inną kartkę z nim i też zdjęcie jest nocne....

kate8722 pisze...

Hmmm... Faktycznie jak na UNESCO to zbyt ciekawie się nie prezentuje... Ale co tam, zawsze mogło być gorzej ;)

Pasażerka pisze...

informacje, które podałaś, są o niebo ciekawsze niż pocztówka, zwłaszcza te o architekcie-żigolaku :D