piątek, 15 października 2010

Rumunia

   Kartki  z prywatnej wymiany z Rumunii przedstawiają miasto Sighisoara  oraz tamę Barajul Vidraru.
Sighisoara to jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej.  Leży w środkowej Rumunii w Transylwanii. Sighişoara jest znana ze wspaniałego  Starego Miasta. Punktem charakterystycznym miasta jest stara Wieża Zegarowa wysoka na 64 m, wzniesiona w 1556 roku. Dziś mieści się w niej Muzeum Historyczne. Zabytkowe centrum miasta wpisane jest na listę UNESCO.

Druga kartka przedstawia tamę i fragment jeziora Vidraru. Powstało ono w 1965r. Jest to jezioro zaporowe na rzece Ardżesz w rumuńskich Górach Fogaraskich położone na wysokości 839 m n.p.m.
Jezioro przebiega wzdłuż południowego odcinka przecinającej Góry Fogaraskie z północy na południe drogi transfogaraskiej. Koronę zapory można przejechać samochodem lub przejść pieszo. Po jednej stronie jest fantastyczny widok na jeziora, a z drugiej na około 200 metrową przepaść.


Ten pomnik, którego zdjęcie jest w górnym rogu kartki stoi właśnie przy tamie i ma symbolizować triumf człowieka nad naturą. Hm...

2 komentarze:

Petitek79 pisze...

Ja wciąż na swoją Rumunię cierpliwie czekam :)

kate8722 pisze...

A ja mam już dwie z Rumunii :D Ale nie tak ładne jak te tutaj niestety...