piątek, 22 października 2010

Paryż

   Kartka pochodzi z prywatnej wymiany. Poprosiłam o cokolwiek z Francji i dostałam kartkę z ... mostami:). Cóż tu pisać o Paryżu - wszyscy wiedzą - centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne Francji. W granicach administracyjnych Paryża zamieszkuje prawie 2,5 mln osób, a w zespole miejskim, obejmującym region Ile-de-France ponad 11 milionów. Już za panowania Ludwika XIV (XVII wiek) Paryż zyskał rangę kulturalnego centrum Europy. Miasto ma ciekawy, koncentryczny układ przestrzenny z rozchodzącymi się gwieździście bulwarami. Jego oś stanowi dolina Sekwany, która dzieli Paryż na część prawobrzeżną północną Rive Droite i lewobrzeżną południową Rive Gauche, połączone przez 31 mostów. Paryż administracyjnie podzielony jest na 20 dzielnic. Ich numeracja biegnie spiralnie od środka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
   Najstarszą część miasta stanowi wyspa Ile de la Cite na Sekwanie, na której plemię celtyckie Paryzjowie założyło osadę rybacką.
   Po Sekwanie kursują statki. Ułatwiają one zwiedzanie najciekawszych miejsc, zatrzymują się bowiem na przystaniach: wieża Eiffla, katedra Notre Dame, Luwr, Pola Elizejskie.Po prawej stronie (wg. kartki) widać właśnie Luwr.  Info z Wikipedii:)

2 komentarze:

laaraine pisze...

Niesamowite miejsce, niesamowita kartka... byłam raz, i marzy mi się pojechać jeszcze raz:)

Petitek79 pisze...

Przecudowne ujęcie mostów nad Sekwaną. Ach i ja bym chciał tam wrócić!