poniedziałek, 11 października 2010

Statek Muzeum czyli ORP "Błyskawica"

   Kartkę tą dostałam już jakiś czas temu, ale wciąż mnie zachwyca. Jest ogrooomna (25x12cm) jak dla mnie. Jako początkujący zbieracz większej nie widziałam. Ale wszystko przede mną. :)
   A co na tejże pocztówce?  Statek Muzeum - polski niszczyciel typu Grom - ORP "Błyskawica". Został on zbudowany w stoczni w Cowes w Wielkiej Brytanii. Wymiary: długość całkowita – 114,0 m, szerokość całkowita – 11,3 m, zanurzenie – 3,3 m. Wodowanie odbyło się w 1936r, zaś podniesienie bandery w 1937r. W roku 1975 został skreślony z listy statków floty polskiej, a w 1976 przejął obowiązki okrętu-muzeum od ORP "Burza".  Od tego czasu cumuje on w Gdyni przy Skwerze Kościuszki. Udostępniony jest do zwiedzania od 1 maja do połowy listopada.
Pomimo, iż jest to okręt-muzeum nadal posiada on uzbrojenie:  armaty przeciwlotnicze różnego kalibru, wyrzutnie torped, miotacze i zrzutnie bomb głębinowych
 Jest to jedyny ocalały polski okręt zbudowany przed II wojną światową oraz najstarszy w świecie wciąż istniejący niszczyciel.


    Normalnie ... chyba zacznę też zbierać statki, łódki i inne jednostki pływające. Oczywiście na widokówkach ;)
Info pobrane z Wikipedii:)

4 komentarze:

Pasażerka pisze...

a w rzeczywistości jest jeszcze piękniejszy. wczoraj widziałam wreszcie :D

betkap pisze...

Zazdroszczę w takim razie :)

Neonek pisze...

Jako byly mieszkaniec Gdyni moge tylko powiedziec, ze ten niszczyciel dalej sie dobrze trzyma i wciaz przyciaga duzo turystow :-)

Petitek79 pisze...

Statki, łódki i inne jednostki pływające... najlepiej pod mostami:)