niedziela, 5 grudnia 2010

Niebiańskie Góry

   Ostatnią z oficjalnych kartek otrzymałam z Uzbekistanu. Kartka przedstawia Westezu - część pasma górskiego Tienszanu czyli Niebiańskich Gór.
Uzbekistan leży w Azji środkowej pomiędzy rzekami Amu-daria i Syr-daria. Ok. 20% powierzchni kraju stanowią góry i przedgórza. Jego największe miasta to Taszkent (który jest stolicą), Samarkanda, Namangan, Aniżan i Buchara.
   80% mieszkańców Uzbekistanu wyznaje islam. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. Poza dużymi miastami (Taszkent, Samarkanda, Buchara, Nukus) kobiety powinny unikać noszenia odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana.
   Uzbekistan to kraj w przeważającej mierze rolniczy, w którym największe znaczenie gospodarcze od lat posiada uprawa bawełny. To właśnie uprawa bawełny, a raczej  nieprzemyślany system irygacji pól doprowadził do katastrofy ekologicznej. W wyniku stałego wysychania Jeziora Aralskiego powstała ogromna pustynia pełna szkodliwych substancji chemicznych, które przez dziesięciolecia wymywane były z pól uprawnych, gdzie stosowane były w zdecydowanie nadmiernych ilościach. Ma to katastrofalny wpływ na zdrowie mieszkańców. Uczeni wskazują na możliwość powstania dziedzicznych wad genetycznych.
Takie informacje dotyczące tego kraju znalazłam w Wiki. Oczywiście było ich więcej, ale te są chyba najciekawsze. Swego czasu oglądałam na Discovery dokument dotyczący właśnie Jeziora Aralskiego i rybołówstwa. To co ZSRR zostawiło po sobie na tych rejonach to masakra! Na jednej z wysp tego jeziora - Wyspie Odrodzenia - znajdował się tajny poligon broni biologicznej.  Wiele wyhodowanych bakterii i wirusów pozostało tam bez nadzoru, źle zabezpieczonych przed ludźmi i warunkami pogodowymi. W 2002r. zneutralizowano tam ponad 100 ton wąglika pozostawionego przez Rosjan.
A teraz coś przyjemniejszego! Karteczka:)
Informacje i cytaty z Wikipedii oraz www.historycy.org 

4 komentarze:

Weronika pisze...

Uzbekistan :0 Wow! I do tego góry! Super pocztówka, zazdroszczę :)

Pasażerka pisze...

czy kartka była od uzbeckiego psa? :D

kate8722 pisze...

To trzeba mieć szczęście!! Cóż z tego, że od psa ;)

betkap pisze...

Tak od pieska:)