niedziela, 6 lutego 2011

Abu Simbel i Hatszepsut

   Kartki z Egiptu dostałam prywatnie. W zeszłym miesiącu, jeszcze przed wybuchem niepokojów społecznych  była tam moja znajoma. Wróciła uśmiechnięta, wypoczęta i karteczkami dla mnie.
   Abu Simbel stanowi w chwili obecnej jeden z najistotniejszych zabytków Egiptu. Znajduje się tam kompleks świątynny złożony z dwóch świątyń zbudowanych przez Ramzesa II. Świątynie zbudowano prawdopodobnie w latach 1274 - 1250 p.n.e.
Wielka świątynia w Abu Simbel została poświęcona bogom słońca Amonowi-Re i Re-Horachte oraz bogu sztuki i rzemiosł Ptahowi.
Mniejsza świątynia w Abu Simbel, poświęcona została bogini miłości i piękności Hathor oraz Nefertari.
    Z powodu budowy Wysokiej Tamy Asuańskiej i zarazem utworzenia Jeziora Nasera, wiele zabytkowych budowli zostało zagrożonych zalaniem. Aby uchronić Abu Simbel przed zniszczeniem, w latach 1964-1968, świątynie zostały przeniesione ponad lustro wody, na miejsce położone o około 65 m wyżej, w stosunku do swej uprzedniej lokalizacji. Operacja została sfinansowana przez rząd Egiptu i Unesco. Koszt operacji wyniósł około 36 mln $. W 1979 r. świątynia została wpisana na listę UNESCO.   Świątynia Hatszepsut zwana "Świątynią Milionów Lat" to egipska budowla sakralna zbudowana u stóp gigantycznej ściany skalnej w Deir el-Bahari (Teby) w XV w p.n.e przez budowniczego Senenmuta jako świątynia grobowa królowej Hatszepsut.


Ciekawe są napisy na kartkach :(  Hm...chyba nie pierwszy raz się z tym spotykam jeśli chodzi o kartki z Egiptu.
Info i cytaty za Wikipedią

3 komentarze:

Pasażerka pisze...

druga kartka jest niesamowita. móc zobaczyć takie coś na żywo... ech, teraz będzie trzeba na to trochę poczekać ;)

anusiagd pisze...

Druga również podoba mi się bardziej ;) W ogóle podobają mi się kartki z krajów arabskich ;)

greyboy pisze...

Ja swoją pierwszą i jedyną jak do tej pory egipską kartkę schowałem na sam spód pudła z pocztówkami. Była beznadziejna. Te Twoje są o klasę lepsze.