niedziela, 6 lutego 2011

Stary Racibórz

   Niedawno otrzymałam od Mevo kolejną kartkę z widokiem starego Raciborza. Każda z kartek inna, każda bardzo ciekawa i na każdej most na Odrze:)
Jedna z kartek pokazuje Most Zamkowy. Pierwsza wzmianka o moście w okolicy raciborskiego zamku pochodzi z 1299 roku. Był to most drewniany, który na przestrzeni wieków wielokrotnie ulegał zniszczeniu. Pierwszą metalową konstrukcję zaczęto budować w 1871 roku. Nowy most miał 79 metrów długości i 10 metrów szerokości, a jego jezdnia była wybrukowana.
W 1914 roku oddano do użytku nowy, betonowy most. Konstrukcja, uległa uszkodzeniu podczas II wojny światowej, jednak w latach 50. odbudowano przeprawę, zachowując jej oryginalny kształt. W latach 1996-1998 przeprowadzono generalny remont mostu.


   Druga kartka przedstawia również most w Raciborzu na Odrze, ale niestety nie potrafię go nazwać. Znalazłam kartkę czarno-białą z 1903r. w necie podobną do tej mojej, ale na niej też nie ma nazwy mostu. Wiem tylko, że kościół widoczny w głębi to kościół Św. Jana Chrzciciela.


   Ostatnia kartka to widok na jedną z dzielnic Raciborza - Ostróg. Dawniej funkcjonowała nazwa Bosacz, która pochodziła od nazwy zakonu Karmelitów Bosych. Obecna nazwa Ostróg, oznaczała prawdopodobnie w języku starosłowiańskim teren umocniony, wał.


Kartki bardzo ciekawe - dziękuję Bernadeto.
http://fotopolska.eu i Wikipedia - źródło

1 komentarz:

Romanek pisze...

Perfekcyjne kartki :)