piątek, 25 lutego 2011

Florencja

   Dziś kilka kartek z Florencji. Jest to miasto w środkowych Włoszech, stolica Toskanii i prowincji Florencja. Miasto zostało założone przez Etrusków i zburzone przez Sullę w 82 p.n.e. Zostało odbudowane przez Juliusza Cezara w 59 p.n.e. jako kolonia dla byłych żołnierzy i nazwane Florentina. Zabudowa tego okresu została założona na planie obozu wojskowego. Z tego okresu pochodzi zachowany szachownicowy układ ulic.W czasach Cesarstwa Rzymskiego, Florencja była ośrodkiem handlu i rzemiosła.Od XI wieku stopniowo wzrastało znaczenie Florencji. Działo się tak przede wszystkim z uwagi na jej położenie – na drodze z Francji do Rzymu. Mimo licznych zatargów i wojen na tym terenie, w mieście rozwinął się handel, sukiennictwo, jedwabnictwo, powstały pierwsze banki oraz zaczęto bić złote monety, które z czasem stały się walutą europejską.  W tym  mieście tworzyli Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Florencja to wiele zabytkowych kościołów, pałaców, mostów i kamienic.

 Widok ogólny Florencji


Katedra Matki Boskiej Kwietnej - Katedra Santa Maria del Fiore, Duomo – została zbudowana we Florencji w miejscu wcześniejszego kościoła katedralnego Santa Reparata z IV w.  Prace nad budową katedry rozpoczęto 8 września 1296 wznosząc nową świątynię wokół istniejącego kościoła, w którym sprawowano liturgię aż do 1375 r. Wtedy kościół Santa Reparata zburzono.


I na koniec kartka z moim ulubionym tematem: mostami :) Są to mosty na rzece Arno. Środkowy to Most Złotników - jest najstarszym z florenckich mostów. Został zbudowany z ciosów kamiennych w latach 1335 - 1345.
Jest to czwarta konstrukcja spinająca brzegi rzeki Arno w tym samym miejscu. W XIII wieku powstały tu też pierwsze sklepy, początkowo handlarzy ryb i mięsem, później garbarzy. W 1593 decyzją księcia Ferdynanda I zostali oni usunięci a na ich miejscu powstały warsztaty jubilerów i złotników. Do chwili obecnej na moście jest wiele kramów ze złotem.


Info i cytaty z Wiki:)

5 komentarzy:

Petitek79 pisze...

Ta z mostami naprawdę świetna. Ale pierwsza w niczym ie ustępuje :)

kate8722 pisze...

Piękne miasto to i kartki niczego sobie :)

anusiagd pisze...

zawsze mówię,że kocham Włochy <3 btw, kartki są takie świetnie, że nawet nie wiem która podoba mi się najbardziej..

Romanek pisze...

Piękna kolekcja!

Wariaty pisze...

Ja jestem fanką tej z mostami, jest piękna! Wiem, że to nie ładnie, ale w ogóle zazdroszczę Ci kartek ;)