środa, 23 lutego 2011

Historyczne Regaty w Wenecji

   Jeden z moich ulubionych kartkowych tematów - Wenecja - miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Jest to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów - w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). W XX wieku wyspy połączono linią kolejową i autostradą.
Wenecja jest znanym na całym świecie ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Ze względu na swoją architekturę jak i nietypowe położenie, Wenecja znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Historyczna część Wenecji pełni głównie funkcje turystyczne. Większość mieszkańców zamieszkuje w położonym na stałym lądzie Mestre, które formalnie jest dzielnicą Wenecji.  Liczba Wenecjan spada ponieważ ceny mieszkań rosną i wielu mieszkańców nie stać na opłaty, co zmusza ich do przeprowadzki.
Obecnie Wenecja jest ustawicznie podtapiana. Stare budynki, atakowane przez zanieczyszczone morze, ulegają zniszczeniu.


Moja  kartka pokazuje Regata Storica czyli Historyczne Regaty.
Co roku, w pierwszą niedzielę września, na wodach Canale Grande w Wenecji odbywają się tradycyjne Regata Storica. Złożone są z dwóch etapów: historycznego orszaku i regat. Orszak, uformowany z ponad 100 łodzi, przypomina przybycie do Wenecji królowej Cypru Cateriny Corsaro. Po raz pierwszy odbyły się 10 czerwca 1315 roku.
Zawody podzielone są na następujące kategorie: młodzież, kobiety i mężczyźni. Najbardziej oczekiwany wyścig to zmagania gondolierów, ścigających się w lekkich, dwuwiosłowych łódeczkach . Marzeniem każdego uczestnika jest zwycięstwo na Canalasso, jak nazywają Canal Grande mieszkańcy Wenecji.Info i cytaty z http://pl.exploriada.com oraz Wikipedii:)

Brak komentarzy: