piątek, 4 lutego 2011

Kamai, Mińsk i Brześć

   Kamai była to kiedyś duża miejscowość na Białorusi, teraz znajduje się w niej 700 gospodarstw. Kościół katolicki pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela, który widać na kartce, króluje nad domami miejscowej ludności. To jedyna świątynia na Białorusi o charakterze obronnym. Ufundował ją w 1606 roku Jan Rudomin.
Grube mury i dwie okrągłe wieże przed wiekami były znacznie wyższe i paląc w nich ogień wykorzystywano je niczym latarnie ma morzu. Ale widoczne z wielu kilometrów stanowiły też drogowskaz dla wrogich wojsk, dlatego zdecydowano się je obniżyć. Najcenniejszy zabytek kamaiskiego kościoła znajduje się w głównym ołtarzu. To słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzący z 1610 roku.


Brześć - jest jedną z najstarszych miejscowości na Polesiu. Leży na granicy z Polską. W mieście znajduje się ośrodek kultury polskiej na Białorusi. Kartka, którą ja otrzymałam to night view. Bardzo mi się podoba mimo, że na drugim planie jest jakby zwykły budynek.Ostatnia dziś kartka z Białorusi przywędrowała do mnie z Mińska - stolicy Białorusi. Jest to największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju.
Historycy uważają, że pierwszy gród powstał w tym miejscu w 1063r dając podbudowę obecnemu miastu.
Mińsk otrzymał w 1499 roku prawa miejskie z rąk Aleksandra Jagiellończyka. Przez dziesiątki lat historia  miasta była ściśle związana z naszym krajem.
Potrzebne info znalazłam na Wiki:)

2 komentarze:

anusiagd pisze...

Najt z Brześci najlepszy! :)

betkap pisze...

Też tak myślę:)