niedziela, 15 sierpnia 2010

Most Karola w Pradze i mosty w Salzburgu

   Trwający znów od kilku dni straszliwy upał wzbudził we mnie chęć wejścia do chłodni niedaleko położonych zakładów mięsnych i zamknięcia się o środka. Przez myśl przemknęło mi jeszcze ewentualne wykopanie, na wzór mojego psa, głębokiej jamy w ziemi. Niestety zakłady mięsne chronione i nie da się wejść, a kopanie dołka ponad moje siły. Każdy ruch bowiem powoduje straszliwe poty i mam wrażenie, że w moim organizmie zamiast około 65% wody jest tylko 5%, gdyż reszta właśnie wypływa. Dla ochłody postanowiłam więc umieścić na blogu dwie bardzo ładne kartki z widoczkiem na mosty, a co za tym idzie i z wodą, które otrzymałam w ramach wymiany od Justynki - Omojborze. Duże podziękowania. :)
W kartce przedstawiającej Most Karola w Pradze najbardziej podobały mi się złociste odbicia okolicznych budynków w Wełtawie.
   Most Karola został zbudowany w XV w., lecz jego budowę rozpoczęto już w 1357r. Łączy on zachodnią i wschodnią część miasta. Początkowo nazywano go Mostem Kamiennym lub Praskim. Na jego balustradach  znajduje się kolekcja rzeźb przedstawiająca 30 postaci świętych. Oba krańce mostu zakończone są okazałymi bramami. Najpopularniejsze miejsce na moście to figura św.Jana Nepomucena.Obecnie most ten jest jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Pragi.

Stare miasto i Most Karola

   Druga kartka ukazuje widok na mosty na rzece Salzach w Salzburgu. Salzburg to miasto leżące w północno-zachodniej  Austrii. Najpotężniejszą budowlą miasta jest wznosząca się na wzniesieniu ponad zabytkowe centrum potężna twierdza Hohensalzburg, jeden z największych zamków w Europie. Początki jej istnienia sięgają XI w. Obecnie można się dostać do twierdzy pieszo lub kolejką linową.Widokówka przedstawia również fragment Starego Miasta, które w 1996 r. znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


Widok na Salzach i Altstadt

   Niestety nic nie wiem na temat czterech mostów będących na pocztówce. Wydaje mi się, że jeden z nich to Staatsbrucke most łączący Altstadt czyli Stare Miasto. W porównaniu z Mostem Karola te wydają się bardziej nowoczesne.
Potrzebne informacje i cytaty Wiki:)
Pozdrawiam, Beata

4 komentarze:

Agnieszka pisze...

piękności. wiem, powtarzam się, ale stwierdzam fakty ;p

kate8722 pisze...

Świetne te mostki, szczególnie Praski mi się podoba. Niesamowity klimat ma to miasto :D

Petitek79 pisze...

Praga piękna- widziałem kilkakrotnie. Salzburg tylko na kartkach, ale też może być zachwycające miejsce.

Weronika pisze...

Most Karola na żywo bardzo ładny, polecam ;)