niedziela, 5 września 2010

Nowy Most - najstarszy most Paryża.

   W czwartek po powrocie z pracy pierwsze co zrobiłam to pobiegłam do skrzynki sprawdzić co też nowego i ciekawego przyniósł mi Pan Pocztowy. Niecierpliwie otworzyłam skrzynkę i wyciągnęłam dwie kartki. Na jednej z nich zobaczyłam napis Paryż i most. Roześmiana podeszłam do męża i mówię "Dostałam kartkę z Paryża. Moja pierwsza z Francji." Wyciągnął rękę aby wziąć ją i obejrzeć. Ja zajęłam się drugą. Mąż obejrzał kartkę i mówi do mnie "Ona jest wypisana po Polsku". Przeczytałam i buźka roześmiała mi się jeszcze bardziej - to Zbyszek zrobił mi niespodziankę.
   Widokówka przedstawia Pont Neuf co w tłumaczeniu oznacza Nowy Most. Ciekawe jest to, że jest to najstarszy most w Paryżu. Kamień węgielny pod jego budowę położył w 1578 roku król Francji Henryk III czyli nikt inny jak nasz polski Henryk Walezy. Budowę zakończył Henryk IV w 1604 roku.
Był to pierwszy paryski most od samego początku wyposażony w chodniki chroniące przechodniów przed błotem i końmi. Most składa się z 12 kamiennych przęseł o długości 278 metrów i wysokości 28 metrów (przez długi czas był to najszerszy most w Paryżu). Siedem przęseł łączy prawy brzeg Sekwany z Ile de la Cite czyli jedną z wysepek na rzece w centrum miasta. Pozostałe pięć przęseł łączy wyspę z lewym brzegiem. Środek mostu rozszerza się tworząc  Place du Pont Neuf. Konstrukcja mostu nigdy nie została zmieniona, nawet drewniane słupy wspierające fundamenty są oryginalne.


Kartka bardzo mi się podoba - jeszcze raz serdecznie dziękuję Petitku.:)
Info cytowane za Wiki:)

4 komentarze:

Agnieszka pisze...

bardzo ładna:)

Petitek79 pisze...

Ojej ile ciekawostek. Teraz przechodząc po nim z Twoim opisem zupełnie bym inaczej patrzył na ten most :)

Pasażerka pisze...

bardzo ładna, te barki na pierwszym tle tylko dodają jej uroku :)

Magdalena pisze...

Śliczna. Pełna uroku.
Od dzis sledze Twoj blog i zapraszam na mój.